Poliwęglan komorowy – trwalszy zamiennik pleksi

To nowoczesne tworzywo sztuczne wykorzystywane jest z powodzeniem w wielu branżach, a to wszystko dzięki jego właściwościom. Płyty poliwęglanowe w naszej ofercie znaleźć można w formie bezbarwnej, mlecznej oraz w kolorze dymionego brązu. Poznaj jego właściwości oraz najpopularniejsze zastosowania. 


Czym jest poliwęglan komorowy

To tworzywo sztuczne wytwarzane jest z udziałem żywic poliwęglanowych. W jego strukturze zauważyć można cechujące go komory w formie kanalików, stąd zresztą pochodzi jego nazwa. Materiał ten na rynku znaleźć można w wielu różnych odmianach, wśród tych najczęściej spotykanych wymienić można ten:

  • jednokomorowy,
  • wielokomorowy
  • elewacyjny.

Cechy konkretnych poliwęglanów mogą różnić się od siebie w nieznaczny sposób, co pozwala dopasować jego strukturę do konkretnych zadań. Pierwszy z nich wyróżnia się niską ceną i stosowane są przy tworzeniu konstrukcji niewielkich rozmiarów, płyty wykonane z wielokomorowego poliwęglanu wykazują wysoką wytrzymałość i termoizolacyjność, z kolei elewacyjne stworzone zostały w formie paneli wielkoformatowych.

Właściwości poliwęglanu komorowego

Poliwęglan komorowy to materiał wyróżniający się wysoką twardością i wytrzymałością, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo wysokiej lekkości. Wyróżnia go także przepuszczalność światła, a także odporność na różnorodne warunki atmosferyczne, takie jak promienie słoneczne, deszcze czy inne opady. Tworzywo to cechuje również sztywność, lekkość, udarność i termoplastyczność. 

Zastosowanie poliwęglanu komorowego

Tworzywo sztuczne, jakim jest poliwęglan komorowy, spotkać można najczęściej w budownictwie. Wykorzystywany jest do tworzenia różnorodnych wiat, zadaszeń czy ścian bocznych o wysokiej przezroczystości. Znajduje on swoje zastosowanie jako materiał budulcowy na wiaty garażowe, a także jako wytrzymałe wypełnienia różnego rodzaju drzwi i okien. Znaleźć go można nie tylko w prywatnych projektach, ale przede wszystkim w publicznych przestrzeniach, między innymi na przystankach, gdzie często zastępuje mniej wytrzymałe plexi.