Proces produkcji PMMA

Plexi, czyli polimetakrylan metylu to wyjątkowo przydatne tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Wytwarzany z surowców naturalnych w odpowiednich warunkach i z zastosowaniem odpowiednich metod zyskuje elastyczność, przejrzystość i wytrzymałość. Dowiedz się, jak wygląda proces wytwórstwa plexi


Czym jest plexi?

Plexi to inna nazwa polimetakrylanu metylu (PMMA), czyli szklanego tworzywa sztucznego o wysokiej przezroczystości. Jest ono lekkie, łatwe w obróbce, odporne na uderzenia i rozszczepienie, a także charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Ze względu na swoje właściwości plexi znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w branży reklamowej, budownictwie, przemyśle, sztuce oraz w medycynie.

Proces produkcji PMMA

Polimetakrylan metylu wytwarza się przez polimeryzację metakrylanu metylu, czyli monomeru, który można otrzymać z surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa lub gaz ziemny. I choć proces wytwarzania plexi może przebiegać na kilka sposobów, to najczęściej stosowana jest metoda polegająca na polimeryzacji i wytłaczaniu. Pierwszy etap obejmuje rozpuszczenie metakrylanu metylu w odpowiednim rozpuszczalniku i dodaniu do niego odpowiedniej ilości inicjatora polimeryzacji, którego zadaniem jest wywołanie reakcji polimeryzacji. Po jej zakończeniu wytwarzany jest roztwór PMMA, który można przelać na płaskie powierzchnie formy i pozostawić do wyschnięcia. Po wyjęciu plexi z formy może być ono poddawane obróbce, między innymi:

  • wytłaczaniu,
  • cięciu,
  • gięciu,
  • wierceniu,
  • klejeniu.

Dzięki obróbce tworzyw sztucznych plexi nabiera odpowiedniej wielkości i kształtu, co pozwala na jego precyzyjne dostosowanie do pełnionej przez niego funkcji. W tym celu używa się specjalistycznych maszyn o wysokiej dokładności. Warto wspomnieć, że polimetakrylan metylu można wytwarzać również w inny sposób, taki jak polimeryzacja masy ciągłej lub w warunkach bezrozpuszczalnikowych.