Kiedy zaczęły powstawać tworzywa sztuczne?

Choć aktualnie ciężko nam wyobrazić sobie bez nich życie, jeszcze nie tak dawno temu nie były one stosowane, a przynajmniej nie na aż tak szeroką skalę. Dziś tworzywa sztuczne ułatwiają nam niemal każdy aspekt życia, a znaleźć je można w praktycznie każdej branży przemysłu. Poznaj historię tworzyw sztucznych i dowiedz się, jakie były początki ich wytwarzania


Początki tworzyw sztucznych

Tysiące lat temu człowiek poczuł potrzebę wykorzystywania i modyfikowania otaczającej go rzeczywistości. Zaczął on zastanawiać się, jak nadać przedmiotom cechy, które pomogą mu w podniesieniu komfortu życia. To skłoniło nas do wytwarzania materiałów o określonych właściwościach, które pozwalały na ich odpowiednie zastosowanie.

Skąd pochodzi ich nazwa?

Potoczna nazwa tworzyw sztucznych pochodzi od łacińskiego słowa „plasticus”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „nadający się do formowania”. To jest właśnie ich najbardziej charakterystyczna cecha, a jednocześnie ta najbardziej pożądana. Żadne występujące w naturze tworzywo nie pozwala na aż tak precyzyjne formowanie pod wpływem zewnętrznych czynników, dlatego też wynalezienie tworzyw sztucznych było aż tak wielkim przełomem, mającym wpływ na wszystkie aspekty życia człowieka.

Od kauczuku do rewolucji przemysłowej

Wśród pierwszych prób zmiany właściwości materiałów wymienić można starożytnych Meksykanów, którzy zajęli się przetwórstwem kauczuku. Ten zyskiwał elastyczność, dzięki czemu tworzyć można było z niego takie elementy, jak piłki czy podeszwy butów. To właśnie sprawiło, że człowiek zaczął doceniać właściwości tworzyw sztucznych. Były one nie tylko giętkie, ale również wytrzymałe, lekkie i stosunkowo tanie w wytwórstwie. Szczyt rozwoju branży tworzyw sztucznych wypada na czas rewolucji przemysłowej, kiedy to zdecydowanie wzrosło ich wykorzystanie i dostępność. Na tym etapie opracowano między innymi celuloid czy polietylen. Materiałami tymi zastępowano te naturalnie występujące, zarówno w branży militarnej, jak i w zastosowaniu cywilnym. Proces ten trwa po dziś dzień.