Czym jest PET?

Ten surowiec swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach, między innymi w przemyśle spożywczym, odzieżowym, elektronicznym czy budowlanym. Jest to możliwe dzięki jego specyficznym właściwościom oraz konstrukcji cząsteczek. Poznaj PET, czyli politereftalan etylenu o wielkocząsteczkowej budowie.


Czym jest PET?

PET to tworzywo sztuczne, które jest poliestrem kwasu tereftalowego. Spotykane jest również pod postacią jego estru oraz glikolu etylenowego. Ten wielkocząsteczkowy związek charakteryzuje się budową liniową, otrzymywany jest w procesie reakcji polikondensacji z obecnością katalizatora metalicznego. PET zaliczany jest do grupy tworzyw termoplastycznych, co wpływa na jego szerokie zastosowanie przy produkcji opakowań. Początkowo przez wzgląd na niewielką sztywność stosowany był do produkcji folii, jednak dodanie do niego włókna szklanego pozwoliło na rozwinięcie jego możliwości

Właściwości PET

PET to tworzywo idealne do produkcji różnego rodzaju opakowań, co wynika z jego specyficznych właściwości. Posiada on mocną i stosunkowo twardą powierzchnię, pozostając przy tym samym podatnym na obróbkę czy polerowanie. Właściwości mechaniczne zapewniają mu wysoką giętkość oraz poślizg. Jest przy tym również odporny na działanie roztworów chemicznych, takie jak zasady, oleje, tłuszcze czy kwasy o słabym działaniu. PET to także izolator elektryczny o wysokiej skuteczności. 

Zastosowanie PET

Poliester ten swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach, szczególnie przy tworzeniu:

  • opakowań,
  • butelek,
  • tacek,
  • słoików,
  • folii.

Wynika to z procesu produkcyjnego pozwalającego na uzyskanie produktu o wyglądzie szkła, od którego jest jednak zdecydowanie lżejszy i wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto PET wykorzystywany jest także przy wytwarzaniu kształtek, włókien czy obudów, szczególnie tych do urządzeń elektrycznych. Dodatkowo z PET wytwarzane są również różnego rodzaju tkaniny, w tym popularny polar, a także liny i elementy żagli.