Zastosowanie i właściwości Plexi

Plexi stosowane jest coraz częściej w różnych gałęziach przemysłu i nie bez powodu. Materiał ten wykazuje szereg przydatnych właściwości, wśród których wymienić można bezpieczeństwo. Może być on wykorzystywany w branży spożywczej, a jego prosty recykling sprawia, że jego stosowanie ma także pozytywny wpływ na naszą planetę. 


Plexi i jego właściwości

Szkło akrylowe, inaczej zwane plexi, spotkać można coraz częściej w wielu różnych miejscach. Dzieje się tak między innymi dlatego, że podczas badań udowodniono jego bezpieczeństwo. Materiał ten nie ma w swoim składzie chemicznym metali ciężkich oraz substancji toksycznych. Ponadto jego wykorzystanie to gwarancja braku ryzyka reakcji z innymi produktami i powstałymi w ten sposób zanieczyszczonymi odłamkami. Warto również wspomnieć, że sam proces formowania jest uznawany za bezpieczny. Plexi zatem nie zawiera żadnych substancji, które uznać by można za zagrażające życiu lub zdrowiu użytkowników. Jest także wysoce wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. 

Zastosowanie plexi

Dzięki swoim właściwościom i stosunkowo niskiej cenie plexi wykorzystywane jest w wielu dziedzinach. Z niego wykonywane są między innymi:

  • zadaszenia,
  • okna,
  • ścianki działowe,
  • pudła,
  • reklamy. 

Warto również wspomnieć o płytach z plexi, które wykorzystywane są do tworzenia elementów wykończeniowych i dekoracyjnych. 

Recykling artykułów z plexi

Szkło akrylowe podlega procesowi depolimeryzacji z wyjątkową łatwością, dzięki czemu raz wykorzystane można bez większego problemu formować ponownie. Sprawia to, że plexi należy do jednych z najłatwiejszych do recyklingu materiałów, dzięki czemu jego używanie korzystanie wpływa na naszą planetę. Proces ten polega na obróbce termicznej materiału i jego formowaniu poprzez wylewanie z użyciem specjalnych narzędzi. Warto również wspomnieć o tym, że podczas spalania plexi nie wydzielają się żadne toksyczne opary.