Zastosowanie i właściwości polipropylenu

 

Polipropylen jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do polimerów. Jest on jednym z najchętniej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Swoją popularność zawdzięcza świetnym właściwościom, dlatego jest używany niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Sprawdź, jak się go pozyskuje i gdzie znajduje on zastosowanie.


Czym jest polipropylen? 


Polipropylen to związek chemiczny o wzorze CH2CH(CH3), a produkty z niego wykonane są oznaczone symbolem PP. Tworzywo jest otrzymywane w procesie polimeryzacji propenu, otrzymywanego z ropy naftowej. Polipropylen jest bardzo elastycznym materiałem. W wyniku działania wysokich temperatur rozciąga się, a chłodzony od razu twardnieje. Żaden z tych procesów nie zmienia jednak jego właściwości chemicznych. 


Właściwości tworzywa PP


Polipropylen posiada najmniejszą gęstość ze wszystkich wykorzystywanych obecnie polimerów. Jest odporny na działanie kwasów, soli, zasad, a także organicznych rozpuszczalników. Tworzywo jednak ulega silnym utleniaczom, do których należy kwas azotowy bądź siarkowy oraz silne związki zasadowe, takie jak benzen, chlorek metylu, czterochlorek węgla.

Polimer jest podatny na działanie bardzo wysokich temperatur – rozpuszcza się w węglowodorach aromatycznych, ketonach oraz estrach. Cechuje się wysoką przepuszczalnością powietrza, ale niewielką przepuszczalnością pary. Materiał ten świetnie sprawdza się do przetwarzania, dlatego znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W procesie tym jednak należy uważać, by nie przekroczyć temperatury 270 stopni, ponieważ polimer może ulec degradacji.


Do kolejnych cech należy brak absorpcji wilgoci, bezwonność oraz bezbarwność. 


Metody przetwarzania polipropylenu 


PP jest tworzywem wykorzystywanym do produkcji wielu produktów oraz materiałów konstrukcyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom polipropylen jest często wzmacniany włóknistymi wypełniaczami, które znacznie poprawiają jego właściwości. Przetwarzanie polimeru odbywa się za pomocą następujących metod:

  • wtryskiwania PP,
  • wytłaczania,
  • wytłaczania z rozdmuchem,
  • formowania próżniowego,
  • formowania termicznego.

Zastosowania polimeru PP


To tworzywo sztuczne jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w większości gałęzi przemysłu. 


W przemyśle chemicznym oraz farmaceutycznym polipropylen używa się do produkcji przyrządów, takich jak: zbiorniki, naczynia laboratoryjne, przewody do cieczy żrących czy wody. Z tworzywa wykonuje się również strzykawki, opakowania do leków, tkanin filtracyjnych oraz sprzęt medyczny. 


W przemyśle włókienniczym PP znajdziemy w cewkach, skrętarkach, tkaninach technicznych.


Przemysł elektroniczny oraz elektrotechniczny wykorzystuje tworzywo do produkowania izolacji kabli, przewodów, czy podzespołów.


W branży motoryzacyjnej polipropylen sprawdza się jako komponent elementów karoserii, zderzaków oraz wyposażenia wnętrz aut. 

Przemysł spożywczy wytwarza z niego puszki, butelki, opakowania i słoje do przechowywania żywności. 


W budownictwie nadaje się do produkcji izolacji piankowych, wykładzin, sprzętu do prania, elementów klimatyzacji, przewodów gazowych oraz ogrzewania.

Polipropylen w przemyśle meblarskim 


Polipropylen jest doskonałym materiałem do produkcji mebli ogrodowych, które cechują się niezwykłą wytrzymałością, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Meble te są odporne na wilgoć i temperaturę. Nie dosyć, że nie wchłaniają substancji brudzących, to jeszcze bardzo łatwo się je czyści. 


PP jest łatwy w obróbce, dlatego z powodzeniem można stworzyć meble o przeróżnych kształtach. Architekci mają więc pole do popisu przy aranżowaniu każdego ogrodu. Materiał jest również łączony z metalem, aluminium, czy drewnem, co pozwala uzyskać designerski oraz estetyczny efekt w ogrodzie, lokalach gastronomicznych, jak również w prywatnych domach.