Właściwości i zastosowanie polifluorku winylidenu

Ten materiał o wysokim stopniu krystaliczności znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach, szczególnie jako element maszyn przemysłowych. Mowa tutaj o polifluorku winylidenu, znanemu również jako PVDF. Dowiedz się, jakie właściwości i zastosowanie ma ten materiał. 


Właściwości PVDF

PVDF należy do grupy fluoro termoplastów, które wyróżniają się wieloma pożądanymi właściwościami. Wśród tych najważniejszych wymienić można wysoką odporność na środki chemiczne oraz wyjątkowo korzystne właściwości mechaniczne. Polifluorek winylidenu może pracować w wysokich temperaturach, sięgających nawet 150°C, jest także odporny na działanie promieniowania UV. Cechuje go łatwość w obróbce i plastyce, dzięki czemu dostosowuje się do pełnionych funkcji, jest niepalny i obojętny fizjologicznie. Dobre właściwości elektroizolacyjne zawdzięcza swojej cząsteczkowej budowie. PVDF jest też wysoce odporny na hydrolizę.

Zastosowanie polifluorku winylidenu

Materiał ten sprawdza się wszędzie tam, gdzie inne tworzywa mogłyby być narażone na odkształcenia powstałe na skutek wilgoci. Z tego tworzywa wykonywać można różnego rodzaju powłoki natryskowe, rozpuszczalnikowe czy dyspersyjne. Dzięki swoim właściwościom PVDF świetnie sprawdza się jako element konstrukcyjny takich części, jak:

  • zawory,
  • rurociągi,
  • uszczelnienia,
  • płyty filtrujące.

Ponadto PVDF znajduje swoje zastosowanie jako dodatek do sadzy przewodzącej, a to wszystko za sprawą właściwości związanych z odprowadzeniem ładunku elektrycznego z różnorodnych powierzchni. Elementy z polifluorku winylidenu znaleźć możemy w bardzo wielu gałęziach i branżach przemysłowych. Świetnie sprawdza się jako materiał budulcowy części w przemyśle chemicznym, papierniczym, tekstylnym czy farmaceutycznym. PVDF jest również ceniony w branży petrochemicznej czy nuklearnej, a dzięki spełnianiu norm europejskich i amerykańskich również spożywczej.