Które tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu?

Tworzywa sztuczne to grupa materiałów, która jest najczęściej wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Choć surowce te mają wiele świetnych właściwości, wciąż stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Aby nie dopuścić do zaśmiecenia naszej planety, jesteśmy zobligowani do segregacji tworzyw sztucznych. Pomóc w tym mogą oznaczenia, które informują nas o tym, który produkt jest bezpieczniejszy dla środowiska oraz ludzi.


Świetne właściwości, szkodliwy wpływ

Tworzywa sztuczne to polimery, które są przekształcane za pomocą dodatków oraz obróbki cieplnej czy mechanicznej. Ich właściwości są doceniane w wielu branżach, jednak należy pamiętać też o ich wadach. Największą z nich jest szkodliwy wpływ na środowisko. Jak pokazują statystyki światowa produkcja plastiku w ciągu roku wynosi ponad 300 milionów ton. Ok. 40% produktów wykonanych z tworzyw sztucznych to produkty jednorazowego użytku. Rozkład tworzyw sztucznych może trwać kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat. Niektóre jednak nie rozkładają się wcale. Z tego powodu z obrotu wycofano między innymi plastikowe tacki, sztućce, słomki oraz kubki.

Oznaczenia tworzyw sztucznych a recykling

 

PET/PETE – tworzywo sztuczne, które najczęściej jest wykorzystywane do produkcji butelek na napoje czy naczyń jednorazowych. Recykling polega na zmieleniu produktu do postaci granulatu, z którego można wytworzyć ponownie kolejne produkty. Czas rozkładu butelki PET to ok. 100 do 1000 lat.

 

 


HDPE
– polimer używany do produkcji butelek plastikowych, nakrętek, folii do pakowania żywności. Jeden z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych dla człowieka. Recykling HDPE polega na jego przemiale na granulat (jak w przypadku PETE).




V/PVC – tworzywo sztuczne, z którego wykonuje się stolarkę drzwiową i okienną, izolację przewodów, opakowania. PVC jest tworzywem wielokrotnego użytku, a jego recykling również polega na przemiale na granulat.

 

 

LDPE – polimer używany do produkcji folii. Również przetwarza się go na granulat.

 

 


PP
– ten polimer wraz z pochodnymi używany jest niemal w każdej gałęzi przemysłu. Jeden z mniej szkodliwych dla zdrowia materiałów. Wykorzystując proces topnienia w bardzo wysokiej temperaturze, możliwe jest łatwe uformowanie polipropylenu w nowy produkt, jak np. opakowanie. Jego recykling możliwy jest także poprzez zmielenie na drobny granulat.

 



PS
– wykorzystywany do produkcji jako styropianu. Z przetworzonego polistyrenu wytwarza się również jednorazowe sztućce i naczynia.

 

 


Other
– inne tworzywa sztuczne niż wymienione wyżej. Mogą to  być tworzywa bezpieczne, ale też takie, które w określonych warunkach mogą wydzielać toksyczne związki. Tworzywo użyte do produkcji towaru oznaczonego tym symbolem jest nieznane, stąd utrudniony jest jego recykling.