Jak tworzy się tekstolit?

Ten znajdujący swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłu materiał wykonany jest z tkanin lub papieru, dzięki czemu jego po jego wykorzystaniu nadaje się do recyklingu. Dowiedz się, czym charakteryzuje się tekstolit, jakie są jego właściwości oraz jak się go wytwarza.


Czym jest tekstolit?

Tekstolit to materiał kompozytowy, który składa się z warstw tkanin lub papieru nasączonych żywicą fenolową lub melaminową, a następnie utwardzanych pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Jest to materiał sztuczny, najczęściej spotykany pod postacią wałków lub płyt. Tekstolit znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak motoryzacja czy przemysł chemiczny. W elektrotechnice z kolei wykorzystuje się go do produkcji izolacji dla elementów elektrycznych, z niego wykonane są między innymi przewody, transformatory czy  silniki itp. Natomiast w mechanice stosuje się go do produkcji elementów maszyn, w tym łożysk, przekładni czy tarcz hamulcowych.

Właściwości tekstolitu

To tworzywo sztuczne wyróżnia się wieloma pożądanymi w przemyśle właściwościami. Tekstolit cechuje wysoka wytrzymałość mechaniczna, jest on odporny na ściskanie, rozciąganie i zginanie, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w produkcji elementów konstrukcyjnych. Materiał ten jest także bardzo twardy i odporny na zarysowania czy zużycie, dzięki czemu jest wykorzystywany do produkcji elementów, które są narażone na duże obciążenia. Cechuje go także odporność na działanie substancji chemicznych czy wysokie temperatury.

Jak tworzy się tekstolit?

Tekstolit tworzy się poprzez impregnację tkanin lub papieru, a następnie utwardzenie pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Początkowo materiał wyjściowy, czyli tkanina lub papier, musi zostać odpowiednio przygotowany. Tkaniny są czyszczone, a papiery są wstępnie cięte oraz rozmiękczane. W kolejnym etapie materiał podlega nasączeniu w żywicy, co zwiększa jego wytrzymałość. Następnie formowany jest odpowiedni kształtu materiału i następuje jego utwardzanie z wykorzystaniem specjalnych pras. Po utwardzeniu materiał jest szlifowany, wiercony i cięty na wymagane rozmiary i kształty.